Skip to content

71 Brookwood ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block7104
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,984
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
53%
Improvement Value:$285,500
47%
Total Assessment$608,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+3.9%
2024$7,043+4.0%
2023$6,771+1.4%
2022$6,677+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14522, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1972