Skip to content

11 New Hampshire StreetJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block7201
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage984
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
64%
Improvement Value:$168,700
36%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,392+4.1%
2024$5,178+4.2%
2023$4,968+1.5%
2022$4,896+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962