Skip to content

6 Maryland DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 17, 1987

Property Information

Block7202
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,434
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
52%
Improvement Value:$268,200
48%
Total Assessment$563,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+4.0%
2024$6,292+4.0%
2023$6,049+1.4%
2022$5,965+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4586, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1963