Skip to content

9 Colorado DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block7203
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage2,186
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
48%
Improvement Value:$319,100
52%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332+3.9%
2024$7,054+4.0%
2023$6,781+1.8%
2022$6,662+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 17330, Page 1923Recorded12/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962