Skip to content

1 W Virginia AvenueJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block7209
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFO
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,468
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
33%
Improvement Value:$606,700
67%
Total Assessment$905,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,411+3.9%
2024$10,016+58.7%
2023$6,310+1.4%
2022$6,223+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 16339, Page 1476Recorded3/14/2016

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5002, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960