Skip to content

25 Montana DriveJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$521,100
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block7210
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,616
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
52%
Improvement Value:$272,100
48%
Total Assessment$568,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+4.0%
2024$6,717+4.0%
2023$6,457+1.4%
2022$6,367+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$521,100
Sq Ft1,616DeedBook 19512, Page 1790Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$138,572
DeedBook 12754, Page 710

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10323, Page 1026

Property Sale

Sale
$783,500
DeedBook 5482, Page 314

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4655, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1960