Skip to content

8 Indiana AvenueJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block7212
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,508
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,500
52%
Improvement Value:$273,800
48%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+3.9%
2024$6,245+7.9%
2023$5,788+1.4%
2022$5,708+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 17381, Page 30Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962