Skip to content

14 Louisiana ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block7213
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,670
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
51%
Improvement Value:$281,900
49%
Total Assessment$577,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+3.9%
2024$6,429+4.0%
2023$6,181+1.4%
2022$6,095+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10483, Page 1362

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4739, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1960