Skip to content

43 Oregon AvenueJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block7215
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,610
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
51%
Improvement Value:$238,800
49%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+4.0%
2024$6,495+4.0%
2023$6,244+1.4%
2022$6,158+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958