Skip to content

4 Shaw CourtJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
May 19, 1997

Property Information

Block7302
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,610
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,900
55%
Improvement Value:$235,800
45%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+3.9%
2024$6,097+4.0%
2023$5,861+1.4%
2022$5,780+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5471, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1958