Skip to content

274 Metedeconk TrailJackson, NJ 08527

Built 1974

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block7401
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,164
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,200
55%
Improvement Value:$295,700
45%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+4.0%
2024$7,918+4.0%
2023$7,612+1.4%
2022$7,506+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 17052, Page 1617Recorded3/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1974