Skip to content

231 Metedeconk TrailJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Date
Feb 4, 2013

Property Information

Block7501
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,040
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
42%
Improvement Value:$485,800
58%
Total Assessment$831,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+3.9%
2024$10,208+4.0%
2023$9,813+1.4%
2022$9,677+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15489, Page 1391

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14141, Page 973

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 10103, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1956