Skip to content

547 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block7501
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,520
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,500
49%
Improvement Value:$335,700
51%
Total Assessment$659,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+3.9%
2024$8,530+4.0%
2023$8,199+1.4%
2022$8,086+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,520DeedBook 18243, Page 1726Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 15787, Page 1846Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$391,500
DeedBook 12543, Page 1663

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 10030, Page 1416

Property Built

Built

Year Built: 1985