Skip to content

640 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$288,400
Last Sale Date
Sep 26, 2007

Property Information

Block7701
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SR1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,382
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,300
50%
Improvement Value:$299,100
50%
Total Assessment$601,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.9%
2024$7,038+4.0%
2023$6,766+1.4%
2022$6,672+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 13801, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1972