Skip to content

36 Drexel DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$711,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block7708
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,785
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
41%
Improvement Value:$429,400
59%
Total Assessment$729,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+4.3%
2024$8,701+4.0%
2023$8,364+1.4%
2022$8,248+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$711,000
Sq Ft1,785DeedBook 19380, Page 414Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,785DeedBook 19194, Page 848Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5434, Page 908

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5040, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1963