Skip to content

20 Villanova DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block7802
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,618
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
55%
Improvement Value:$245,500
45%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+4.1%
2024$6,577+4.2%
2023$6,313+1.5%
2022$6,222+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962