Skip to content

5 Yale CourtJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block7804
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,700
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,900
39%
Improvement Value:$405,500
61%
Total Assessment$663,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+4.0%
2024$8,414+0.7%
2023$8,356+1.4%
2022$8,241+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 16751, Page 1112Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966