Skip to content

13 Lehigh BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block7806
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,370
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,400
55%
Improvement Value:$250,200
45%
Total Assessment$554,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+3.9%
2024$7,750+4.3%
2023$7,427+1.4%
2022$7,324+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,370DeedBook 18352, Page 100Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5482, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1972