Skip to content

1 Columbia CourtJackson, NJ 08527

Built 1968

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block7806
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,680
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
50%
Improvement Value:$299,300
50%
Total Assessment$601,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,001+4.0%
2024$7,697+8.2%
2023$7,115+1.4%
2022$7,017+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16887, Page 1897Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14285, Page 1762

Property Built

Built

Year Built: 1968