Skip to content

6 Adelphi DriveJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block7807
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,344
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,500
60%
Improvement Value:$200,900
40%
Total Assessment$502,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,814+3.9%
2024$7,518+4.0%
2023$7,227+1.4%
2022$7,127+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 15336, Page 143

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13186, Page 586

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5477, Page 101

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4636, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1958