Skip to content

24 Adelphi DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block7807
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage2,019
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
42%
Improvement Value:$422,700
58%
Total Assessment$722,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,773+3.9%
2024$9,402+4.0%
2023$9,038+1.4%
2022$8,913+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10351, Page 741

Property Sale

Sale
$139,700
DeedBook 5247, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1963