Skip to content

52 Renee CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block7901
Lot6.125
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,198
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$187,700
55%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,555+5.0%
2024$5,288+4.0%
2023$5,084+1.4%
2022$5,013+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5609, Page 136

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5496, Page 736

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4693, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1988