Skip to content

43 Renee CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block7901
Lot6.137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$198,700
56%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+3.9%
2024$5,370+4.0%
2023$5,162+3.2%
2022$5,001+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,188DeedBook 20031, Page 818Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 17254, Page 1974Recorded10/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1988