Skip to content

22 Kim CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block7901
Lot6.156
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
43%
Improvement Value:$208,100
57%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+3.9%
2024$5,331+4.0%
2023$5,124+1.4%
2022$5,053+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,569DeedBook 16534, Page 564Recorded10/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988