Skip to content

99 Joan CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block7901
Lot6.33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
43%
Improvement Value:$204,300
57%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+3.9%
2024$5,275+4.0%
2023$5,071+1.4%
2022$5,001+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5200, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1988