Skip to content

115 Joan CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block7901
Lot6.40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,533
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$189,100
55%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+3.9%
2024$5,067+4.0%
2023$4,871+1.4%
2022$4,804+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 13587, Page 1534

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12869, Page 836

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 12120, Page 1119

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5531, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1988