Skip to content

107 Joan CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2017

Property Information

Block7901
Lot6.48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,533
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$186,400
55%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245+3.9%
2024$5,046+4.0%
2023$4,851+1.4%
2022$4,784+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12414, Page 446

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5014, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1988