Skip to content

118 Joan CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block7901
Lot6.52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$189,000
55%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,264+3.9%
2024$5,064+4.0%
2023$4,868+1.4%
2022$4,801+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,476DeedBook 19539, Page 1153Recorded11/16/2023

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 10641, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 4593, Page 82