Skip to content

161 Meli BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block7901
Lot6.76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$197,200
56%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+3.9%
2024$5,180+4.0%
2023$4,980+1.4%
2022$4,911+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,476DeedBook 18710, Page 342Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 10098, Page 1790

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4816, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$81,490
DeedBook 4596, Page 72