Skip to content

2301 W County Line RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block7902
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description1SCBA
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$918,000
73%
Improvement Value:$343,800
27%
Total Assessment$1,261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,677+3.9%
2024$17,968+4.0%
2023$17,273+1.4%
2022$17,034+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 14429, Page 125

Property Sale

Sale
$448,513
DeedBook 12086, Page 600