Skip to content

201 Begonia CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block8001
Lot5.101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
49%
Improvement Value:$180,000
51%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+3.9%
2024$4,635+4.0%
2023$4,456+1.4%
2022$4,394+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,751DeedBook 20259, Page 413Recorded1/16/2026

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,751DeedBook 20169, Page 1209Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12008, Page 1554

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10590, Page 1748

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5753, Page 285

Property Sale

Sale
$111,990
DeedBook 4673, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1988