Skip to content

800 Begonia CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block8001
Lot5.152
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
51%
Improvement Value:$162,600
49%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+3.9%
2024$4,632+4.0%
2023$4,453+1.4%
2022$4,391+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 17064, Page 1660Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14256, Page 1475

Property Sale

Sale
$117,140
DeedBook 4663, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1988