Skip to content

801 Begonia CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block8001
Lot5.153
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
59%
Improvement Value:$117,000
41%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,300+3.9%
2024$4,137+4.0%
2023$3,977+1.4%
2022$3,922+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,072DeedBook 19852, Page 1088Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,072DeedBook 18611, Page 724Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12243, Page 755

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10135, Page 1353

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5521, Page 555

Property Sale

Sale
$102,499
DeedBook 4778, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1988