Skip to content

1001 Fern CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block8001
Lot5.331
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1.5SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
59%
Improvement Value:$118,200
41%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,311+3.9%
2024$4,147+4.0%
2023$3,987+1.4%
2022$3,932+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 15498, Page 529

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 13431, Page 1333

Property Built

Built

Year Built: 1988