Skip to content

507 Violet LaneJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block8001
Lot5.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description2SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
47%
Improvement Value:$188,900
53%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+3.9%
2024$4,996+4.0%
2023$4,803+1.4%
2022$4,736+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14496, Page 1370

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 11956, Page 1602

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5687, Page 739

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5224, Page 171

Property Sale

Sale
$115,140
DeedBook 4777, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1988