Skip to content

204 Bluebell DriveJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block8001
Lot5.411
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1.5SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
59%
Improvement Value:$118,200
41%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+4.0%
2024$4,474+4.0%
2023$4,301+1.4%
2022$4,242+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13664, Page 108

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 13212, Page 680

Property Sale

Sale
$98,990
DeedBook 4678, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1988