Skip to content

509 Daffodil DriveJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2018

Property Information

Block8001
Lot5.458
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1.5SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
59%
Improvement Value:$118,200
41%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,251+3.9%
2024$4,090+4.0%
2023$3,931+1.4%
2022$3,877+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 15400, Page 369

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5085, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$97,315
DeedBook 4594, Page 808