Skip to content

308 Owls Nest CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block8001
Lot5.554
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
61%
Improvement Value:$110,800
39%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,662+3.9%
2024$3,523+4.0%
2023$3,387+1.4%
2022$3,340+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,033DeedBook 19800, Page 1077Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 5645, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1988