Skip to content

106 Deerfoot WayJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Feb 2, 1999

Property Information

Block8001
Lot5.581
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
82%
Improvement Value:$36,500
18%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,049+4.0%
2024$2,933+4.0%
2023$2,819+1.4%
2022$2,780+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5666, Page 217

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4686, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1988