Skip to content

440 Chandler RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block801
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionPLAZA
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage9,300
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$820,000
41%
Improvement Value:$1,180,000
59%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,448+3.6%
2024$26,507+3.4%
2023$25,638+1.4%
2022$25,276-10.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 18785, Page 1555Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$562,563

From:

To:

DeedBook 16984, Page 898Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 10029, Page 857