Skip to content

34 Laurel AvenueJackson, NJ 08527

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block8304
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,238
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
44%
Improvement Value:$259,400
56%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+3.6%
2024$5,321+3.4%
2023$5,146+1.4%
2022$5,074+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 19651, Page 21Recorded4/8/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$190,750
DeedBook 14690, Page 578

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 12903, Page 1648

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4895, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1950