Skip to content

28 Ridgedale AvenueJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block8305
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
37%
Improvement Value:$306,900
63%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,258+3.5%
2024$6,044+3.4%
2023$5,845+1.4%
2022$5,763+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 16826, Page 274Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13215, Page 1371

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5743, Page 515

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5486, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1960