Skip to content

15 Poplar StreetJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block8402
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage836
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
47%
Improvement Value:$224,800
53%
Total Assessment$421,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,086+3.6%
2024$5,877+3.4%
2023$5,684+1.4%
2022$5,604+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 14237, Page 1073

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 12470, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1960