Skip to content

35 Magnolia DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$136,100
Last Sale Date
Nov 2, 2000

Property Information

Block8701
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,519
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,500
39%
Improvement Value:$363,700
61%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+3.5%
2024$8,835+3.4%
2023$8,545+1.4%
2022$8,424+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$136,100
DeedBook 10234, Page 1760

Property Built

Built

Year Built: 2000