Skip to content

32 S Cooks Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block8702
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,669
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
29%
Improvement Value:$508,500
71%
Total Assessment$719,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,490+3.9%
2024$10,092+4.0%
2023$9,701+1.4%
2022$9,567+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,669DeedBook 16980, Page 1252Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 13248, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1997