Skip to content

15 N Boston RoadJackson, NJ 08527

Built 1959

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block8801
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SFO1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,232
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
33%
Improvement Value:$485,200
67%
Total Assessment$724,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+3.6%
2024$7,497+10.3%
2023$6,795+1.4%
2022$6,699+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,232DeedBook 18844, Page 34Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13275, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1959