Skip to content

8 Berkshire CourtJackson, NJ 08527

Built 1978

Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block8801
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SFL4AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,135
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
36%
Improvement Value:$436,200
64%
Total Assessment$680,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+3.6%
2024$8,476+3.4%
2023$8,198+1.4%
2022$8,082+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978