Skip to content

6 Knolls DriveJackson, NJ 08527

Built 1989

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block9301
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SFO3AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,242
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,900
26%
Improvement Value:$696,600
74%
Total Assessment$941,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,076+3.6%
2024$11,662+5.7%
2023$11,029+1.5%
2022$10,870+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft3,242DeedBook 19068, Page 408Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 10053, Page 1775

Property Built

Built

Year Built: 1989