Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
690 Old Shore RoadForked River, NJ 08731
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2012
Property Information
Block1002
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page12
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningM1
Sq Footage---
Acreage3.14
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$186,300
47%
Improvement Value:$208,500
53%
Total Assessment$394,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,004 | +7.0% |
| 2024 | $9,353 | +6.5% |
| 2023 | $8,784 | +3.3% |
| 2022 | $8,504 | +1.8% |
Property History
No events match the selected filters.