Skip to content

1203 Borealis CourtForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block101.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1457
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
52%
Improvement Value:$122,100
48%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+7.0%
2024$5,972+11.4%
2023$5,359+3.5%
2022$5,180+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$521,000
Sq Ft1,457DeedBook 19349, Page 449Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$415,500
Sq Ft1,457DeedBook 18652, Page 1983Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5696, Page 645

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4745, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1967